Ταλάντωση με διάσπαση

Βασίλης Τζιαμπαζλής

Τα φροντιστήρια Βακάλη στα πλαίσια της επικοινωνίας με τους μαθητές θα δημοσιεύουν σε τακτά χρονικά διαστήματα σύνθετα θέματα Φυσικής.

Θέλουμε να πιστεύουμε ότι τα ερωτήματα διακρίνονται για την ακρίβεια και την πρωτοτυπία τους, χωρίς όμως να ξεφεύγουν από το διδακτικό πλαίσιο που οριοθετήθηκε τόσο από το σχολικό εγχειρίδιο όσο και από τα έως τώρα θέματα της επιτροπής εξετάσεων. Θα πρέπει να τονιστεί ότι σε καμία περίπτωση αυτά δεν αποτελούν προσπάθεια να υποδείξουμε «πιθανά» θέματα εξετάσεων ούτε να στρέψουμε τους μαθητές προς κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση όσον αφορά τη μελέτη τους. Μοναδικός σκοπός ήταν να προσεγγίσουμε με μια πιο σφαιρική ματιά το μάθημα.

Καλό θα ήταν πριν διαβαστεί μια απάντηση να προσπαθήσει καθένας να λύσει μόνος του την κάθε άσκηση. Άλλωστε η προσπάθεια είναι αυτή που μας κάνει καλύτερους και λάθη δεν κάνει παρά μόνο αυτός που δεν προσπαθεί. Με χαρά θα δεχθούμε τις όποιες ερωτήσεις ή υποδείξεις θα γίνουν μέσω του site.

Καλό κουράγιο…
Οι καθηγητές Φυσικής του φροντιστηρίου.