Θέματα Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας 2022

Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Λυκείου
 Τα θέματα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας είναι διατυπωμένα με σαφήνεια και αφορούν την ενότητα της Γ΄ λυκείου που σχετίζεται με την Ιστορία και την αξία της.

• Το θέμα Α1 έχει εστίαση σε συγκεκριμένο θέμα και σε  συγκεκριμένες παραγράφους του κειμένου.
  • Τα θέματα της ομάδας Β έχουν επίσης ευκρινείς εκφωνήσεις, καλύπτουν ένα σημαντικό εύρος της θεωρίας και δεν παρουσιάζουν δυσκολία στην απάντησή τους.
  • Το θέμα Γ1 της λογοτεχνίας είναι για πρώτη φορά πεζό κείμενο,  κατανοητό, με ερωτήσεις στοχευμένες και σαφείς, ώστε να βοηθήσουν τον μαθητή στην προσέγγιση τους.
  • Το θέμα Δ1, όσον αφορά στο κειμενικό είδος είναι άρθρο προς δημοσίευση στην ιστοσελίδα του σχολείου, με συγκεκριμένη αφόρμηση, δύο αριθμημένα ζητούμενα, για τα οποία μπορούν να αντλήσουν πληροφορίες από τα δύο μη λογοτεχνικά κείμενα.