Θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων Α.Ε.Π.Π. 2019

Α.Ε.Π.Π. Γ ΄Λυκείου
Τα σημερινά θέματα (12-06-2019) που τέθηκαν στο μάθημα της  Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των Γενικών Λυκείων χαρακτηρίζονται:

Ως προς την  θεματολογία τους σε σχέση με την εξεταστέα ύλη: Είναι στο πλαίσιο της εξεταστέας ύλης όπως δόθηκε από το ΥΠ.Π.Ε.Θ. για το τρέχον σχολικό έτος.
Ως προς τον βαθμό δυσκολίας τους: Τα θέματα χαρακτηρίζονται βατά, σχετικά με το σχολικό εγχειρίδιο διδασκαλίας και υπάρχει διαβάθμιση των ερωτημάτων ανά θέμα καθώς και αναλογική κατανομή μονάδων.
Σε σχέση με τα αντίστοιχα θέματα του προηγούμενου σχολικού έτους 2018 είναι σαφέστατα μειωμένης δυσκολίας.

Συγκεκριμένα:
Στο ΘΕΜΑ Α γίνεται κλασική αναφορά σε ερωτήσεις τύπου Σωστο-Λάθος, πίνακες τιμών με δομές επανάληψης, διαγράμματα ροής επαναληπτικών δομών και στον αλγόριθμο του πολλαπλασιασμού αλλά ρωσικά.
ΣΤο ΘΕΜΑ Β υπάρχει μια κλασική άσκηση συμπλήρωσης κενών βασισμένη στη σειριακή αναζήτηση και μια νέα μορφή εξέτασης κατανόησης των υποπρογραμμάτων σε πλαίσιο συντακτικών κανόνων.
Το ΘΕΜΑ Γ είναι καθαρό θέμα δομής επανάληψης με τιμή φρουρό και δεν παρουσιάζει καμιά απολύτως δυσκολία.
Το ΘΕΜΑ Δ αναμενόμενος συνδυασμός πινάκων με δομή ΟΣΟ…ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ και χρήση υποπρογραμμάτων.