Θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων Αρχαίων Ελληνικών 2024

Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου

ΓΝΩΣΤΟ
Το διδαγμένο κείμενο του Πλουτάρχου είναι ένα σύνθετο από τη φύση του απόσπασμα, ωστόσο τα ερωτήματα δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερη δυσκολία. Το πρώτο θέμα Σωστού – Λάθους που αφορά τη μετάφραση και το νόημα του αποσπάσματος κινείται σε αναμενόμενα επίπεδα, ενώ η ερμηνευτική άσκηση απαιτεί σχόλια του σχολικού βιβλίου.
Η λεξιλογική και η άσκηση εισαγωγής δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικές και το παράλληλο κείμενο είναι εύληπτο και προσιτό στον καλά προετοιμασμένο μαθητή. Συνολικά, δεν υπάρχουν εκπλήξεις στο θέμα που δόθηκε.
ΑΔΙΔΑΚΤΟ
Όσον αφορά στο αδίδακτο κείμενο ο μεστός νοημάτων λόγος του Θουκυδίδη είναι πιθανό να δυσκολέψει τους μαθητές στη μετάφραση του αποσπάσματος που τους δόθηκε καθώς και στην απάντηση της ερμηνευτικής ερώτησης.
Οι ασκήσεις της γραμματικής και του συντακτικού δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερες δυσκολίες για τους μαθητές που έχουν μελετήσει επαρκώς.