Θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων Αρχαίων 2023

Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου

ΔΙΔΑΓΜΕΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

Τα θέματα δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερες δυσκολίες. Η επιλογή της 16ης Ενότητας των Πολιτικών σε συνδυασμό με τη 18η δεν προκαλεί έκπληξη, ωστόσο οι υποψήφιοι πρέπει να είναι καλά προετοιμασμένοι, για να αντεπεξέλθουν. Οι ασκήσεις που αφορούν την κατανόηση των Κειμένων Αναφοράς είναι εύληπτες και σαφείς, ενώ η ερμηνευτική Β1 απαιτεί τόσο την άριστη γνώση της μετάφρασης του πρώτου κειμένου όσο και την πολύ καλή γνώση των σχολίων του σχολικού βιβλίου. Οι ασκήσεις εισαγωγής και λεξιλογίου κρίνονται βατές και κατανοητές, χωρίς παγίδες, ενώ το Παράλληλο Κείμενο είναι μικρής έκτασης,  προσιτό και με νοήματα απλά.

ΑΔΙΔΑΚΤΟ  ΚΕΙΜΕΝΟ

Το κείμενο του Πλάτωνα, στο οποίο για πρώτη χρονιά αναλογούν 50 μονάδες, απευθύνεται σε καλά προετοιμασμένους μαθητές. Το απόσπασμα που προορίζεται για μετάφραση είναι προσεγγίσιμο, εμφανίζει όμως δυσκολίες στην απόδοση του φιλοσοφικού ύφους. Η ερμηνευτική παρατήρηση είναι σαφής και κατανοητή, ενώ οι γραμματικές και συντακτικές παρατηρήσεις κυμαίνονται στα συνήθη πλαίσια της εξέτασης του άγνωστου κειμένου.