Θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων Βιολογίας 2023

Βιολογία Γ' Λυκείου (προσανατολισμού)

Τα θέματα της Βιολογίας καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος της ύλης και περιέχουν τόσο ερωτήσεις ανάπτυξης της θεωρίας, όσο και ερωτήσεις που απαιτούν την κριτική ικανότητα του μαθητή. Υπάρχουν αρκετά σημεία στα οποία, ένας μαθητής που δεν έχει κατανοήσει πλήρως τη θεωρία, είναι εύκολο να μπερδευτεί. Τα ερωτήματα των ασκήσεων είναι, στις περισσότερες περιπτώσεις, αντίστοιχα με τα ερωτήματα των θεμάτων των προηγούμενων ετών, με εξαίρεση μέρος του ερωτήματος Γ4, το οποίο εμφανίζεται για πρώτη φορά και πιθανόν να δυσκολέψει τους μαθητές. Επιπλέον, ο όγκος των θεμάτων είναι τέτοιος που δημιουργεί το ενδεχόμενο ο μαθητής να μην προλάβει να απαντήσει όλα τα ερωτήματα με τον τρόπο που θα ήθελε. Συνοψίζοντας, τα θέματα αυτά μπορούν να απαντηθούν ολοκληρωμένα μόνο από πολύ καλά προετοιμασμένους μαθητές.