Θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων Μαθηματικών 2024

Μαθηματικά Γ' Λυκείου (προσανατολισμού)

Τα θέματα Μαθηματικών Προσανατολισμού 2024 δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερες εκπλήξεις ως προς το επίπεδο δυσκολίας, σε σύγκριση με τις τελευταίες χρονιές.
Είναι διατυπωμένα με σαφήνεια, καλύπτουν μεγάλο εύρος της ύλης και περιέχουν «έξυπνα» ερωτήματα που εξετάζουν την κριτική ικανότητα τωνμαθητών. Πιο συγκεκριμένα :
· Το Θέμα Α εξετάζει βασικά θέματα θεωρίας χωρίς παγίδες.
· Το Θέμα Β είναι αναμενόμενης δυσκολίας με ερωτήματα που αναφέρονται σε βασικές μεθοδολογίες.
· Στο Θέμα Γ τα ερωτήματα Γ1, Γ2, Γ3 είναι βατά και κλιμακούμενης δυσκολίας, ενώ το Γ4 είναι απαιτητικό.
· Στο Θέμα Δ τα ερωτήματα Δ1, Δ2, Δ3 κυμαίνονται σε επίπεδα δυσκολίας που μπορεί να ανταπεξέλθει ένας πολύ καλά προετοιμασμένος μαθητής, ενώ το Δ4 είναι ιδιαίτερα αυξημένης δυσκολίας και απαιτεί σύνθετη μαθηματική σκέψη και αντίληψη.