Θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων Φυσικής Προσανατολισμού 2019

Φυσική Γ' Λυκείου (προσανατολισμού)

Τα θέματα της Φυσικής των Γενικών Λυκείων ήταν απαιτητικά και κλιμακούμενης δυσκολίας.

Καλύπτουν πολύ ικανοποιητικό μέρος της ύλης και μόνο οι πολύ καλά προετοιμασμένοι μαθητές θα προλάβουν να τα επεξεργαστούν με επιτυχία.

Πολλοί εξεταζόμενοι παρερμήνευσαν το σχήμα του θέματος Β3. Από την διατύπωση του θέματος παρερμήνευσαν οι μαθητές, ότι η κίνηση γινόταν σε κατακόρυφο επίπεδο και όχι σε οριζόντιο όπως αναφέρεται στην εκφώνηση, καθώς ήταν το σχήμα σχεδιασμένο σε διάσταση. Καλό θα ήταν το σχήμα όπως και σε προηγούμενες χρονιές να δοθεί με την κάτοψη του ώστε να αποφευχθούν λάθη που στην ουσία αδικούν τους εξεταζόμενους.
Επίσης στο ίδιο θέμα δεν αναφέρεται ότι το μικρόσωμα που συγκρούεται με τη ράβδο ήταν αρχικά ακίνητο, πληροφορία η οποία ήταν απαραίτητη για τη σωστή λύση του θέματος.