Ενδοσχολική Βία

Χριστίνα Μπεκιάρη
Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Λυκείου

"Καθημερινά, ρίχνοντας μια ματιά γύρω μας, παρατηρούμε ότι λόγω κοινωνικών προβλημάτων η οργή των ανθρώπων γιγαντώνεται και εκφράζεται με βία και φανατισμό, ακόμη και για τα πιο απλά πράγματα. Άνθρωποι ασκούν λεκτική βία, οδηγώντας, μαθητές εκβιάζουν συμμαθητές τους, οπαδοί ποδοσφαιρικών ομάδων υβρίζουν και χτυπούν οπαδούς αντίπαλων ομάδων, σύζυγοι κακοποιούν τις συζύγους τους, πολιτικοί τρομοκρατούν ψυχολογικά τους πολίτες. Η βία στα σχολεία από μαθητές σε συμμαθητές τους είναι ένα φαινόμενο που τελευταία έχει λάβει διαστάσεις επιδημίας και κάνει τους εκπαιδευτικούς να μένουν ενεοί μπροστά στο μίσος που μπορεί να εκδηλώνουν άτομα τόσο μικρής ηλικίας. Το συγκεκριμένο κείμενο επελέγη, γιατί σκιαγραφεί με έντονα χρώματα την πραγματικότητα και ο συγγραφέας δε διστάζει να στηλιτεύσει τις πρακτικές όλων των ιθυνόντων. Πρόκειται για ένα κείμενο που λέει αλήθειες."