Η πορεία από τη σύλληψη μιας ιδέας ως την αποδοχή της

Βασίλης Μαυροματίδης
Βιολογία Γ' Λυκείου (προσανατολισμού)

Οι γνώσεις και οι θεωρίες που παρουσιάζονται σε ένα σχολικό βιβλίο θεωρούνται δεδομένες και αυτονόητα σωστές. Η πορεία τους όμως, από τη στιγμή της σύλληψης, μέχρι την αποδοχή τους από την επιστημονική κοινότητα δεν είναι πάντοτε εύκολη. Στο έγγραφο που επισυνάπτεται περιγράφονται δύο ιστορίες που σχετίζονται με το ίδιο γεγονός, αλλά έχουν διαφορετική κατάληξη. Η πρώτη από αυτές αναφέρεται στην προσπάθεια των Barry J. Marshall και J. Robin Warren να αποδείξουν ότι ο κύριος παράγοντας που προκαλεί το έλκος στομάχου είναι το βακτήριο Helicobacter pylori. Ο Marshall, για να αποδείξει το δίκαιο του ισχυρισμού τους, το οποίο ήταν αντίθετο με το ότι πιστευόταν μέχρι τότε, έφτασε στο σημείο να πιει έναν «ζωμό» που περιείχε τα βακτήρια αυτά! Η δεύτερη ιστορία αναφέρεται στην προσπάθεια ενός Έλληνα γιατρού, του Ιωάννη Λυκούδη, να πείσει την επιστημονική κοινότητα για το ίδιο γεγονός, ότι δηλαδή το έλκος στομάχου προκαλείται από κάποιο μικρόβιο. Καλή σχολική χρονιά!