Θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων Λατινικών 2024

Λατινικά Γ' Λυκείου

Τα θέματα των Λατινικών είναι βατά ως προς την επίλυσή τους.

Τα δύο αποσπάσματα που προορίζονται για μετάφραση προέρχονται από τα κείμενα  19 και 42 του σχολικού εγχειριδίου.

Ως προς την άσκηση εισαγωγής και την ετυμολογική άσκηση δεν παρατηρείται καμία ιδιαίτερη δυσκολία.

Αναφορικά με τη γραμματική και το συντακτικό οι μορφές των ασκήσεων είναι αναμενόμενες, καθώς ζητούν συγκεκριμένους ονοματικούς και ρηματικούς τύπους. Η επιπλέον άσκηση γραμματικής, η οποία ζητά τον εντοπισμό συγκεκριμένων ρημάτων μέσα στο απόσπασμα και η μεταφορά τους σε ονοματικό τύπο καθίσταται εξίσου αναμενόμενη, καθώς έχει αντιμετωπιστεί και σε προηγούμενες χρονιές.

Οι ασκήσεις του συντακτικού έχουν διατυπωθεί με σαφήνεια και μπορεί να ανταπεξέλθει ένας μαθητής, οποίος έχει προετοιμαστεί κατάλληλα.