Θέματα Αρχαίων Ελληνικών 2016

Το διδαγμένο κείμενο δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες δυσκολίες, καθώς ανταποκρίνεται πλήρως στις απαιτήσεις των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Οι εκφωνήσεις είναι σαφείς χωρίς να δημιουργούν προβληματισμό για κάποιο ερώτημα.
Στο αδίδακτο κείμενο η επιλογή ενός φιλοσοφικού κειμένου δεν είναι συνήθης. Παρόλα αυτά ένας καλά προετοιμασμένος μαθητής μπορεί να ανταποκριθεί με σχετική ευκολία. Οι λεπτομέρειες στα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα χρήζουν προσοχής, αλλά κινούνταν μέσα στα αναμενόμενα ζητούμενα. Όσον αφορά στη μεταφραστική προσέγγιση του κειμένου σε γενικές γραμμές οι μαθητές δε θα αντιμετώπιζαν ιδιαίτερη δυσκολία. Για πρώτη φορά μάλιστα στις πανελλαδικές εξετάσεις δόθηκε σχόλιο για το αδίδακτο κείμενο που αφορούσε το περιεχόμενό του. Η σωστή διαχείριση του χρόνου έχει πρωτεύουσα σημασία για την ολοκληρωμένη επίλυση των θεμάτων.