Θέματα και Απαντήσεις Μαθηματικών Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης

Το Θέμα Α, είναι από τη θεωρία του Σχολικού Βιβλίου.
Το Θέμα Β, είχε αρκετά απαιτητικά τα ερωτήματα Β1 και Β2, ενώ το Β3 (8 μονάδες) ήταν ιδιαίτερα εξεζητημένο. Συγκεκριμένα, το θέμα Β3 λόγω της δυσκολίας του οδήγησε πολλούς συναδέλφους, ακόμη και της πόλης μας, σε λανθασμένες λύσεις που μάλιστα εμφανίζονται στο διαδίκτυο. Εφιστούμε την προσοχή σας.
Το Θέμα Γ είναι καλοδομημένο και προσιτό σε εξοικειωμένους με τα μαθηματικά υποψηφίους.
Το Θέμα Δ είχε τις 6 εύκολες μονάδες του Δ1 ενώ το Δ2 (9 μονάδες) και ιδιαίτερα το Δ3 (10 μονάδες) απαιτούσαν ιδιαίτερη προσοχή στους απαιτούμενους χειρισμούς και αιτιολογήσεις.
Γενικά, τα ερωτήματα Β3, Δ2 και Δ3 θα αντιμετωπισθούν με επιτυχία από μικρό αριθμό μαθητών και θα κάνουν τα 75 μόρια, έναν πολύ καλό βαθμό γι’ αυτές τις εξετάσεις.