Θέματα και Απαντήσεις Φυσικής Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης

Η Φυσική και η Ιστορία κλείνουν την αυλαία των εξετάσεων για τη μεγάλη πλειοψηφία των υποψηφίων που εξετάστηκαν στα έξι μαθήματα. Τα θέματα της Φυσικής όπως έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια ήταν ιδιαίτερης δυσκολίας και όγκου. Το Θέμα Α όπως πάντα είναι ερωτήσεις θεωρίας από το σχολικό βιβλίο που δεν παρουσίαζαν καμία ασάφεια. Το Θέμα Β που είναι 3 ερωτήσεις κρίσεως με την αιτιολόγηση τους είχε σαφής εκφωνήσεις και σίγουρα δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τους ψύχραιμους και προετοιμασμένους μαθητές, ενώ ταυτόχρονα κάλυπτε και μεγάλο μέρος της ύλης. Μοναδικό σημείο που αξίζει να σημειωθεί, η απροσεξία στις απαντήσεις του Β3 που χρειάστηκε να διορθωθεί. Δεν επηρέαζε την απάντησή του θέματος αλλά χωρίς τη διόρθωση θα μπορούσαν οι υποψήφιοι να απαντήσουν σωστά αλλά όχι απόλυτα τεκμηριωμένα στο ερώτημα. Το Θέμα Γ ήταν μια κλασική άσκηση από το κεφάλαιο της συμβολής κυμάτων. Τα τρία πρώτα ερωτήματα δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερη δυσκολία, πάντα για τους καλά προετοιμασμένους υποψηφίους. Το τέταρτο όμως ερώτημα, εκτός από ιδιαίτερη κριτική σκέψη, παρουσίαζε και δυσκολία στις πράξεις. Το Θέμα Δ είναι από το μεγάλο κεφάλαιο του στερεού σώματος. Εδώ τα δύο πρώτα ερωτήματα λύνονται ακολουθώντας τη μεθοδολογία λύσης των ασκήσεων με μόνο σημείο προσοχής τη μεταφορά της γωνίας στο σχήμα. Τα άλλα τρία ερωτήματα απαιτούν πολύ χρόνο, προσοχή στα σχήματα και αυξημένη κριτική ικανότητα. Γενικότερα λοιπόν τα θέματα κάλυπταν πολύ μεγάλο μέρος της ύλης, είχαν σωστή δομή αλλά ο χρόνος που απαιτείται για τη σωστή παρουσίασή τους σίγουρα είναι ο μεγάλος αντίπαλος όλων των μαθημάτων.