Θέματα και Απαντήσεις Φυσικής Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης (και των δυο κύκλων)

Το Θέμα Α όπως κάθε χρονιά είναι από τη θεωρία του σχολικού βιβλίου.
Στο Θέμα Α5 το δ ερώτημα ίσως ήθελε πιο πολλές διευκρινήσεις.
Το Θέμα Β που αποτελείται από 3 ξεχωριστά ερωτήματα κρίσεως, ήταν σαφές και βατό.
Το Θέμα Γ είναι άσκηση κρούσης που απαιτεί καλή γνώση μηχανικής από μικρότερες τάξεις. Το τελευταίο του ερώτημα ίσως αιφνιδιάσει κάποιους μαθητές κυρίως στην αλγεβρική του επεξεργασία.
Γενικά ήταν θέμα καλοδομημένο και αναμενόμενο.
Το Θέμα Δ ξεκινά με 5 μονάδες εύκολες στο Δ1 και άλλες 7 στο Δ2 που απαιτούν κάποια κριτική αντιμετώπιση. Τα ερωτήματα Δ3 και Δ4 σύνολο 13 μονάδες παρουσιάζουν εξαιρετικά αυξημένη δυσκολία τόσο σε σκέψη όσο και σε μαθηματική επεξεργασία.
Ελάχιστοι μαθητές θα προλάβουν να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τα δύο αυτά ερωτήματα που στην ουσία καθορίζουν το άριστα στη Φυσική περίπου στα 85 μόρια.