Θέματα Νεοελληνικής Γλώσσας Γενικής Παιδείας

Τα θέματα των πανελλαδικών εξετάσεων της Έκφρασης Έκθεσης Γ ΄Λυκείου 2015, ήταν σε γενικές γραμμές αναμενόμενα και με διαβαθμισμένο βαθμό δυσκολίας.
Πιο συγκεκριμένα το κείμενο του Β. Λαμπρινουδάκη ήταν βατό αν και ιδιαίτερα μεστό νοημάτων, πράγμα που μπορεί ίσως να δυσχεράνει την απόδοση της περίληψης για τους μαθητές της Γ ΄λυκείου. Το λεξιλόγιο του κειμένου ήταν αναβαθμισμένο και εμπεριείχε εξειδικευμένους όρους.
Οι Ασκήσεις απευθύνονταν σε καλά προετοιμασμένους μαθητές καθώς μάλιστα εμφανίστηκαν πρωτοτυπίες με χαρακτηριστικό παράδειγμα την Άσκηση Β1 τύπου “σωστό – λάθος”.
Η εκφώνηση του θέματος δεν εμφάνιζε δυσκολίες ως προς τη διερεύνησή του, με μόνη επισήμανση ότι οι μαθητές πρέπει να προσέξουν ιδιαίτερα το δεύτερο ζητούμενο για τις δραστηριότητες εξοικείωσης των πολιτών με τα μνημεία.