Θέματα Νεοελληνικής Γλώσσας Γενικής Παιδείας

Τα θέματα των εξετάσεων στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας γενικής παιδείας (28 Μαΐου 2014) χαρακτηρίζονται αναμενόμενα και κλιμακούμενης δυσκολίας. Το κείμενο του Ι.Μ Παναγιωτόπουλου καθώς ήταν μεστό νοημάτων θα μπορούσε να δυσχεράνει την οργάνωση της περίληψης για το μέσο μαθητή.
Οι ασκήσεις θεωρίας καθώς και οι λεξιλογικές ασκήσεις ως προς το βαθμό δυσκολίας κινήθηκαν στο επίπεδο των προηγούμενων ετών και δεν παρουσίασαν ιδιαιτερότητες.
Όσο αφορά στην παραγωγή λόγου το άρθρο που ζητήθηκε να συντάξουν οι υποψήφιοι με πυρήνα το έλλειμμα ανθρωπιάς, προέκυπτε από τις εμπειρίες της κοινωνικής πραγματικότητας καθώς και από τις βασικές θεματικές ενότητες του σχολικού βιβλίου. Ιδιαιτερότητα του θέματος αποτελούσε το εύρος των δραστηριοτήτων, στις οποίες θα έπρεπε να αναφερθούν οι μαθητές ως προς την ανάπτυξη του δευτέρου ζητουμένου.