Θέματα και Απαντήσεις Εξετάσεων Ελλήνων του Εξωτερικού: Μαθηματικά, Χημεία, Φυσική, Ιστορία

Σοφία Βαϊραμίδου

Εδώ μπορείτε να βρείτε τις απαντήσεις για τα θέματα των Μαθηματικών, όπως τις επιμελήθηκαν οι καθηγητές των φροντιστηρίων Βακάλη. Τα θέματα είναι βατά, σαφή και κλιμακωτής δυσκολίας. Ο χρόνος εξέτασης επαρκούσε για την ολοκληρωμένη απάντηση τους. Συγκριτικά με τα θέματα της προηγούμενης χρονιάς, το τέταρτο θέμα είναι ελάχιστα πιο απαιτητικό.

Οι καθηγητές των Φροντιστηρίων Βακάλη χαρακτήρισαν απαιτητικά τα θέματα της Χημείας, για καλά προετοιμασμένους μαθητές. Χρειαζόταν καλή γνώση της θεωρίας καθώς και προσοχή στις εκφωνήσεις των θεμάτων. Δείτε τις λύσεις των θεμάτων χημείας από τους καθηγητές μας.

Δείτε επίσης τις απαντήσεις για τα θέματα της Φυσικής, τα οποία ήταν διατυπωμένα με σαφήνεια, κάλυπταν σημαντικό μέρος της ύλης και είχαν διαβάθμιση στο επίπεδο δυσκολίας. Τα τρία πρώτα θέματα απευθύνονταν στην πλειονότητα των μαθητών , ενώ το τελευταίο εμπεριείχε στοιχεία πρωτοτυπίας χωρίς να φτάνει σε ακρότητες και είχε σκοπό να ξεχωρίσει τους άριστους. Επιγραμματικά θα μπορούσε να πει κανείς ότι απευθύνονταν σε σωστά προετοιμασμένους υποψηφίους με καλή κατανόηση του μαθήματος.

Τα φετινά θέματα ιστορίας ήταν μέτριας δυσκολίας. Η πρώτη ομάδα θεμάτων δεν παρουσίασε ιδιαίτερες δυσκολίες και τα θέματα της κυρίως αφορούσαν το 2ο κεφάλαιο. Τα πιο απαιτητικά θέματα εντοπίστηκαν εκεί, όπου συνήθως αναμένουμε, δηλαδή στα θέματα αξιολόγησης των ιστορικών πηγών της 2ης ομάδας, τα οποία επίσης κρίνονται βατά για εναν αρκετά καλά προετοιμασμένο υποψήφιο. Διαβάστε τις απαντήσεις των καθηγητών μας στα φετινά θέματα ιστορίας.