Τα Μαθηματικά, ως έκφραση του ανθρώπινου μυαλού, αντανακλούν ενεργά την ελεύθερη βούληση, την στοχαστική διανόηση και την επιθυμία για αισθητική τελειότητα. Βασικά τους στοιχεία: η λογική, η διαίσθηση, η γενικότητα και η ατομικότητα.

Κατάγομαι από την Χαλκιδική και μεγάλωσα στην Αθήνα. Από μικρή γοητευόμουν από το επάγγελμα του δασκάλου και όσο μεγάλωνα, η έλξη μου για τα Μαθηματικά γινόταν ολοένα και ισχυρότερη. Έτσι, η επιλογή μου να ασχοληθώ με την μητέρα των Επιστημών αποτέλεσε για εμένα μονόδρομο. Ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο Τμήμα Μαθηματικών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και έπειτα εξειδικεύτηκα μέσω του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διδακτική και Μεθοδολογία των Μαθηματικών», στο ΕΚΠΑ. Παράλληλα, το ενδιαφέρον μου για την Πληροφορική ήταν ιδιαίτερα μεγάλο και έτσι, στις βασικές σπουδές μου ακολούθησα την κατεύθυνση εφαρμοσμένων Μαθηματικών με ειδίκευση στην Πληροφορική.

Στόχος μου είναι να βοηθήσω τους μαθητές μου να αποκτήσουν όλα τα απαραίτητα γνωστικά εφόδια, να πιστέψουν στις δυνατότητές τους και να τις εκμεταλλευτούν με επιμονή και υπομονή, ώστε να πετυχαίνουν κάθε τους στόχο. Παράλληλα, ευθυγραμμιζόμενη με το «σήμερα», ονειρεύομαι να συμβάλω στην απέκδυση των Μαθηματικών από τα στερεότυπα που τα συνοδεύουν.

Στα φροντιστήρια Βακάλη βρήκα τον κατάλληλο χώρο, με αξιοπιστία και εμπιστοσύνη, ώστε να μπορέσω, σε συνεργασία με τους συναδέλφους μου, να υποστηρίξω τους μαθητές μου και να τους εμπνεύσω, ώστε να ανακαλύψουν τη μαγεία της Επιστήμης.