Ο πρώτος μου ενθουσιασμός για την επιστήμη αυτή ξεκίνησε στο δημοτικό, όταν ο δάσκαλος μας, επίσης μαθηματικός, μας εξηγούσε πώς να κάνουμε αριθμητικές πράξεις και να λύνουμε μαθηματικά προβλήματα. Θυμάμαι ακόμη έντονα τη στιγμή που μου είπε: "Μία μέρα, θα γίνεις καθηγητής Μαθηματικών", βλέποντάς με να εξηγώ στους συμμαθητές μου πώς τα Μαθηματικά εφαρμόζονται στην πραγματική ζωή. Τελικά, τα λόγια του επιβεβαιώθηκαν και μέχρι σήμερα, έχοντας επιλέξει τον κλάδο της εκπαίδευσης, αναρωτιέμαι εάν αυτό που κάνω είναι επάγγελμα ή λειτούργημα.
Γεννήθηκα στην πανέμορφη Κέρκυρα, το νησί του Ιονίου, και σπούδασα στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης στο τμήμα των Μαθηματικών, όπου ειδικεύτηκα στη διδακτική της επιστήμης αυτής. Μου αρέσει να διδάσκω Μαθηματικά, επειδή κάθε πράξη αποτελεί μια πρόκληση που οδηγεί σε ένα αποτέλεσμα. Στον κόσμο των αριθμών δημιουργείς ένα εντελώς διαφορετικό σύμπαν και, όταν σκέφτεσαι με αριθμούς και πιθανότητες, μαθαίνεις να λειτουργείς συνδυαστικά στη ζωή. Έτσι, καλούμαι να διδάξω και να μεταδώσω τις μαθηματικές έννοιες και γνώσεις στους μαθητές μου μέσα από τη συνεργασία μου με τα φροντιστήρια Βακάλη.
Είναι εντυπωσιακό να διαπιστώνεις ότι ο μαθητής έχει αναγνωρίσει πως τα Μαθηματικά τελικά είναι παντού, από τις μικρές πτυχές της καθημερινής ζωής, μέχρι τα δισεπίλυτα προβλήματα και τα αναπάντητα ερωτήματα της ανθρώπινης φύσης. Γι' αυτό προτρέπω τους μαθητές να αντιμετωπίζουν τα Μαθηματικά σαν ένα παιχνίδι, αρκεί να είναι καλοί παίκτες.