Είμαστε εδώ για να ενεργοποιήσουμε τους μαθητές μας.

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Θεσσαλονίκη. Τα μαθητικά μου χρόνια τα πέρασα στο 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο και Λύκειο Κάτω Τούμπας. Από εκεί, συνέχισα τις σπουδές μου στην Πολυτεχνική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου ως Χημικός Μηχανικός. Τότε έγινε και η πρώτη σημαντική επαφή με τον κόσμο της Χημείας, μέσα από τα εργαστηριακά μαθήματα της σχολής.

Η εκπαιδευτική διαδικασία πάντοτε με γοήτευε, καθώς παρακολουθούσα καθηγητές να προσπαθούν να μεταδώσουν στα νεανικά μυαλά τις γνώσεις τους. Αυτό, λοιπόν, που τονίζω πάντα στους μαθητές μου είναι ότι εμείς οι καθηγητές είμαστε εδώ για να τους δείξουμε τη μέθοδο, ώστε να γίνονται αποτελεσματικότεροι και ταχύτεροι στην επίδοσή τους, να τους ενεργοποιήσουμε, ώστε να αγαπήσουν αυτό που κάνουν και τέλος, να καταστήσουμε τη διδασκαλία ευχάριστη, ώστε να έρχονται στο μάθημα χαρούμενοι. Το μόνο που μένει είναι να βάλουν εκείνοι την προσπάθεια, το στοιχείο που σε συνδυασμό με τα παραπάνω οδηγεί με μαθηματικό τρόπο στην επιτυχία.