Έχοντας φοιτήσει σαν μαθήτρια, αλλά και τώρα ως εργαζόμενη στα Φροντιστήρια Βακάλη, μπορώ να είμαι σίγουρη ότι η υπόσχεση που δίνεται για ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό ταξίδι, είναι πέρα ως πέρα αληθινή.

Η συνεργασία μου με τα Φροντιστήρια Βακάλη ξεκίνησε το 2017, όταν σαν μαθήτρια αναζητούσα ένα μέρος να στεγάσει τα εφηβικά μου όνειρα. Βρήκα αυτή τη στέγη στα Φροντιστήρια Βακάλη, που από την πρώτη στιγμή με καλωσόρισαν και φρόντισαν με τον πιο αξιόπιστο τρόπο να μου μεταδώσουν γνώσεις, να με υποστηρίξουν και να με ενθαρρύνουν ώστε να εκπληρώσω τελικά το στόχο μου, και να εισαχθώ στην πρώτη μου επιλογή, το τμήμα Ψυχολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Η μεγαλύτερη έκπληξη όμως με περίμενε λίγο αργότερα! Με την εισαγωγή μου στο πανεπιστήμιο μου προσφέρθηκε αμέσως θέση εργασίας, αρχικά επικουρικά, αναλαμβάνοντας την οργάνωση των προσομοιώσεων.  Έτσι είχα τη χαρά να ανακαλύψω και να επιβεβαιώσω, εκ των έσω πλέον, πόση αγάπη, προθυμία και μεράκι κρύβεται πίσω από κάθε  προσπάθεια οργάνωσης και συντονισμού όλων των διαδικασιών, ώστε να λειτουργήσει σωστά και εύρυθμα το φροντιστήριο και κάθε μαθητής να αποκομίσει την πιο άρτια εκπαιδευτική εμπειρία.

Σε μόνιμη και καθημερινή βάση από εδώ και στο εξής, είμαι στην ευχάριστη θέση να συμβάλλω πιο ενεργά στην οργάνωση της προετοιμασίας των μαθητών και μαθητριών μας πολυσχιδώς: ενημερώνοντας γονείς και υποψηφίους, προστρέχοντας για βοήθεια σε οτιδήποτε χρειαστούν καθηγητές  και μαθητές για τη διεξαγωγή του μαθήματος, σημαίνοντας το διάλειμμα για την ξεκούραση ή την επιστροφή στα θρανία, ακόμη συμβουλεύοντας και καθοδηγώντας στη συμπλήρωση του Μηχανογραφικού Δελτίου όταν πια φτάσουμε στο τέλος της χρονιάς! Ευρύ και πολύπλευρο το έργο της γραμματείας , μεγάλη η αίσθηση ευθύνης που φέρουμε απέναντί του, αλλά μεγάλη και η χαρά μας να φροντίζουμε για κάθε λεπτομέρειά του, ώστε οι μαθητές μας να νιώθουν ασφάλεια και αυτοπεποίθηση για την επιλογή τους.

Συνοψίζοντας, έχοντας φοιτήσει σαν μαθήτρια, αλλά και τώρα ως εργαζόμενη στα Φροντιστήρια Βακάλη, μπορώ να είμαι σίγουρη ότι η υπόσχεση που δίνεται για ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό ταξίδι, που θα οδηγήσει με επιτυχία κάθε μαθητή και μαθήτρια στον προορισμό που επιθυμούν, είναι πέρα ως πέρα αληθινή.