Θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων Χημείας 2024

Χημεία Γ' Λυκείου

Τα θέματα της χημείας χαρακτηρίζονται βατά και σχετικά εύκολα. Οι καλά προετοιμασμένοι μαθητές μπορούν με ψυχραιμία να τα αντιμετωπίσουν .

Τα ερωτήματα καλύπτουν το σύνολο της ύλης και οι υποψήφιοι, που έχουν άριστη γνώση της θεωρίας και των εφαρμογών της, μπορούν να ανταπεξέλθουν ικανοποιητικά. Δεν εμφανίζουν ασάφειες και δεν απαιτούνται δύσκολοι μαθηματικοί υπολογισμοί.

Πιο συγκεκριμένα:

• Το Α θέμα εξετάζει βασικές θεωρίες της ύλης.
  • Το Β θέμα απαιτεί ικανοποιητική γνώση της θεωρίας και κριτική σκέψη από την πλευρά των μαθητών.
  • Το 1ο μέρος τους Γ θέματος είναι ένα κλασσικό «δέντρο» οργανικής χημείας που οι καλά προετοιμασμένοι από την Β΄ Λυκείου μαθητές μπορούν να ανταποκριθούν άριστα.

Το 2ο μέρος αναφέρεται σε κλασσική μεθοδολογία ασκήσεων του σχολικού βιβλίου.

• Το Δ θέμα εξετάζει κυρίως γνώσεις ιοντικής ισορροπίας, οι οποίες έχουν ζητηθεί και σε εξετάσεις προηγούμενων ετών.