H μεγαλύτερη αξία της γνώσης έγκειται στη μετάδοσή της.

Ένα παλιό βιβλίο μιας άλλης εποχής, με ξεθωριασμένο γαλάζιο εξώφυλλο και κίτρινες σελίδες -προφανώς από την πολυκαιρία- μαζί με καρτ-ποστάλ, πρόσθετα χρωματισμένα, δίσκους γραμμοφώνου, επιστολές -δεν τις άνοιξα!-, ασπρόμαυρες φωτογραφίες… είχα ανακαλύψει έναν κόσμο ολόκληρο μέσα στο κομοδίνο της γιαγιάς μου· και πριν ακόμη πάω στο σχολείο, διάβασα αυτό το βιβλίο, ένα διήγημα της Νεοελληνικής πεζογραφίας σε μια από τις πρώτες εκδόσεις του στις αρχές του προηγούμενου αιώνα, μεγάλο σε έκταση, με έναν τίτλο - αίνιγμα, γραμμένο σε γλώσσα δυσνόητη για την ηλικία μου - καθαρεύουσα, και δημοτική με ιδιωματισμούς-. Επέμενα, λοιπόν, χωρίς να ρωτήσω κανέναν, ώσπου τελικά κατάφερα μέσα από την επανάληψη των γλωσσικών δυσκολιών να αντιληφθώ τη σημασία των λέξεων, και το κυριότερο να μαγευτώ και να απολαύσω το μεγαλείο της Ελληνικής γλώσσας στη διαχρονία της, στην αρχαία ελληνική, στη νέα ελληνική, αλλά και στη συγχρονική της διάσταση. Πράγματι, η εξέλιξη της γλώσσας μας, η αντοχή της στο χρόνο δηλώνουν και την αξία της· έτσι δημιουργήθηκε μέσα μου η αγάπη για το λόγο, η φιλολογία, περισσότερο από τη συναισθηματική βίωση της γλώσσας, που όμως δεν καταργεί τη λογική της προσέγγιση, αντίθετα, της δίνει νόημα και ουσία.

Στη συνέχεια, ακολούθησε το τυπικό αλλά απαραίτητο μέρος – σχολείο, ξένες γλώσσες, Πανεπιστημιακές σπουδές, συνεχής επιμόρφωση και αδιάλειπτη αυτομόρφωση – όμως, η μεγαλύτερη αξία της γνώσης έγκειται στη μετάδοσή της, στην προσφορά της στους άλλους και ειδικά στους νέους ανθρώπους, ώστε, αφού την κατανοήσουν, να την αξιοποιήσουν και να την εξελίξουν προς όφελος δικό τους, αλλά και όλων. Όσο για τους ανθρώπους που με επηρέασαν, δε νομίζω τελικά ότι συμβαίνει έτσι· αλλά εμείς οι ίδιοι με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά μας, με την ιδιοσυστασία μας, την προσωπικότητά μας είμαστε αυτοί που επιτρέπουμε στους άλλους να μας «επηρεάσουν». Εμείς επιλέγουμε τους «μέντορές» μας, εμείς εισερχόμαστε σε «περιπέτειες» νοητικές ή πραγματικές και σίγουρα εμείς επιλέγουμε το ταξίδι, την πορεία της ζωής μας.