Νιώθω έντονη την ευθύνη μου απέναντι σε κάθε υποψήφιο που μας δείχνει εμπιστοσύνη.

Εργάζομαι ως γραμματέας στα φροντιστήρια Βακάλη από το 2003. Οι γνώσεις που αποκόμισα από το ΙΕΚ Γραμματέων Διεύθυνσης με βοήθησαν να ανταποκριθώ με συνέπεια στις απαιτήσεις αυτής της θέσης και να συντελέσω στην οργάνωση και λειτουργία ενός ευαίσθητου χώρου, όπως αυτός ενός Φροντιστηρίου Μέσης Εκπαίδευσης. Γρήγορα αντιλήφθηκα πως δεν επρόκειτο για μια απρόσωπη θέση που θα με καθιστούσε απλό παρατηρητή μιας διαδικασίας, που θα αφορούσε κυρίως τους μαθητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό. Η συμμετοχή της γραμματείας στη δύσκολη διαδρομή που διανύει ένας μαθητής με τον ερχομό του στο Φροντιστήριο μέχρι την επίτευξη του στόχου του και την εισαγωγή του στη σχολή που επιθυμεί είναι μεγάλη.

Νιώθω έντονη την ευθύνη μου απέναντι σε κάθε υποψήφιο που μετά την ενημέρωση για τις υπηρεσίες που προσφέρει το Φροντιστήριό μας δείχνει εμπιστοσύνη και αποφασίζει την εγγραφή του σ’ αυτό. Η απρόσκοπτη ροή του προγράμματος, η έγκαιρη πληροφόρηση των μαθητών για οποιαδήποτε αλλαγή ή εξέλιξη στο χώρο της παιδείας, ο εφοδιασμός του με υλικό για τη διδασκαλία, αλλά και η προθυμία για την αποκατάσταση οποιουδήποτε προβλήματος και την διαλεύκανση κάθε απορίας γίνεται κύριο μέλημά μου. Έτσι θεωρώ ότι συμβάλλω στην εξασφάλιση της εμπιστοσύνης και της ηρεμίας που απαιτείται για κάθε υποψήφιο ώστε να διευκολυνθεί στην πραγματοποίηση των ονείρων του. Η πιο μεγάλη ανταμοιβή για όλη αυτή την προσπάθεια είναι η ικανοποίηση, η χαρά και η συγκίνηση που βλέπω να ζωγραφίζεται στα πρόσωπα των μαθητών μας όταν ο αγώνας τους αποδώσει πια το επιθυμητό αποτέλεσμα.